"I Am Not Scared" Project
Homepage > Database > Publication List
Database
Насилието при децата - причини и последствия
Ирина Христова Цветанова
Интернет версията на списание „Българска наука”
Bulgarian
Bulgarian
Насилие, семейство, родители, пубертет
Web Article
Parents, Teachers, Researchers, Young People.
1 - 20 pages
Избраният документ не съдържа строго разпределено и формирано съдържание, но преминава през няколко основни теми, а имено: изяснява видовете насилие разгледани от няколко общоприети гледни точки - с какво е характерен всеки вид, какви въздействия, първопричини, последствия има върху двете страни на насилника и насиления - няколко вида насилие свързани с детското поведение и оказващи влияние върху детето; друга важна разгледана тема е темата за типът родители и родителско поведение, тъй като те макар и не единствен в много случаи са основен източник на насилие в тази среда – разгледани са авторитарен тип родители, авторитетен тип родители, позволяващо-индиферентен тип родители, позволяващо-прощаващ тип родители; разгледани са типовете домашното насилие - конкретно психическо или конкретно физическо, което несъмнено оказва и силно психическо въздействие; разгледани са вариантите на проявление на психическото насилие; насилието е разгледано от друга гледна точка – когато се явява външен фактор, извън семейната среда и е под формата на училищно насилие, което е характерно за периода между 6 и 18 годишна възраст; разгледани са причините, мотивите за насилието в училище. Посочени са източници на информация и референтни публикации.
Оценената публикация е интересна поради всестранно разгледания проблем насилие сред децата. Според авторката, то може да бъде породено от ред причини и да бъде свързано с различни психични състояния у насилника и насиления. Такива по-константни преживявания, като психичните състояния се обуславят от външни и вътрешни въздействия и оказват влияние върху психичните процеси на човека. Това, от своя страна, въздейства върху развитието, мисленето, поведението, изграждането на личността у него. През своя жизнен път до юношеството, детето черпи опит, знания, формира съзнание, самопознание за себе си и мястото си сред останалите, самоанализ на това което е и което иска да бъде. Изгражда своята бъдеща индивидуална личност, като черпи опит от своята семейна и заобикалящата го социална среда. В зависимост от начина на въздействие, примерното поведение което взаимства от обкръжението си, оказаното влияние на семейната и социална среда върху него, детето оформя по определен начин своята бъдеща индивидуалност. Ако едно дете порастне в ниско интелектуална среда, а друго във високо интелектуална среда, между поведението, начина на изказ на двете деца, в повечето случаи ще могат да се забележат разлики. Същото се отнася и за две деца отрасли в спокойна и тревожна среда. Детето отраснало в тревожда среда е по-вероятно да има трайно чувство за тревожност и множество личностни конфликти от различното от него по-спокойно и уравновесено дете. Ако тези среди въздействат насилствено психически или физически на детето, то у него е възможно да се формират множество конфликти, които оказват влияние върху бъдещия зрял индивид.
Публикацията е интересна с разгледания период на училищна възраст и идентификация на задачите и Пубертет (его-идентичност срещу ролево объркване). Цитираният Ериксън характеризира стадия училищна възраст (6-12 години) с проявленията на желание за учене, доказване на себе си, изявено логическо мислене у детето. Интересно е разгледнаото „чувство за създаване”, което изразява способността на детето да прави нещата добре и възможните кризи в този период.
Зинев Арт Технологии
I Am Not Scared Project
Copyright 2024 - This project has been funded with support from the European Commission
Webmaster: Pinzani.it