"I Am Not Scared" Project
Homepage > Database > Publication List
Database
Агресията е все почестият модел на поведение сред учениците в училище
Referati.org
Referati.org
Bulgarian
Bulgarian
модел, насилие, поведение, агресия, духовно
Report
Teachers, Young People, School Directors.
1 - 20 pages
Оценяваният реферат не е структуриран в определена строга форма, а посредством увлекателно повествование представя конкретни причини, проблеми, както и съвети за ограничаване на агресията в училище. Посочват се някои специфични за българското общество причини за възникване и проявяване на феномена - прекъснати са връзките между семейството, училището и обществото или все още не са доизградени, за да функционират адекватно на новите обществени реалности и предизвикателства. Системното и неконтролируемо насилие на макросоциално равнище оказва много силно и сериозно ерозиращо въздействие и на микросоциално ниво – то предопределя моделите за грубо и насилническо поведение в междуличностните отношения и култивира определени стереотипи и модели на поведение в съзнанието на младите хора.
Както във всеки социален институт и в общообразователното училище са характерни най-разнообразни конфликти.
Авторите очертават четири водещи субекта в системата на образованието: ученик, учител, родител и администратор. Според Воронин в зависимост от това кои от тях встъпват във взаимодействие, могат да бъдат наблюдавани конфликти, ангажиращи ги в двустранни или многостранни отношения. Независимо от броя на участниците процесът на конфликти се характеризира с висока степен на сложност. Един от най-характерните и разпространени конфликти са между учениците, като най-често срещан е спорът за лидерство.
Според психолози пътят към лидерството в средата на подрастващите минава през демонстрацията на подчертаното превързходство и е свързан често с необосновани и непредизвикани цинизъм, жестокост, безжалостност. Един от парадоксите на световната педагогика се заключава в това, че децата в много по-голяма степен от възрастните са подложени на съблазните на стадното чувство, на немотивираната жестокост и агресията спрямо собеподобните.
Американският психолог Алберт Бандура още през 1959 г. пък експериментално успява да докаже, че конфликтните деца се възпитават като правило от родители, предприемали спрямо тях физически наказания и насилие. Същият автор отбелязва, че когато на подрастващи е показан филм, в който се демонстрира вербална агресия, те са склонни да подражават на героите.
В ранните етапи на социализация на личността агресията може да възникне и случайно но при успех в достигането на целта с използването на агресивни способи може да се появи стремеж отново и отново да бъде използвана като изход от различни трудни ситуации.
Според изследване на В.Н. Лозоцев от 1986 г. конфликтите между подрастващите в отношенията им с техните съученици са обусловени от особеностите на възрастта - формирането на морално-етични критерии в сложни условия, при съзнателно търсене на оценка на връстниците и свързаните с това изисквания към поведението. Според авторите да бъдат напълно преодолени конфликтите сред подрастващите ученици на практика е невъзможно. В зависимост от това доколко успешно се провежда в училищата социализация на личността на детето, на първо място усвояването на духовни и нравствени ценности се изменя интензивността на конфликтите. Важна роля в предотвратяването на конфликтите има дисциплината - умението да осигурим на подсрастващия необходимата за неговото правилно развитие и формиране свобода в рамките на разумно подчиняване на общоприетите форми, възпитаващи знания и навици, както и осъзнати и приети норми на контрол и самоконтрол.
Постоянното демонстриране в социален план, че грубият е по-силен, че наглият успява, че в света и обществото цари грубата арогантна сила и може да успее в живота само този, който дръзко, решително и смело
нарушава общоприетите норми и правила се отразява трайно върху формирането на съзнанието им и въздейства върху тяхното възпитание. Така се формират трайни нагласи, които имат когнитивен, емоционален и волеви елемент - те са едновременно светогледни стереотипи, особена чувствителност и модел за подражание и поведение.
Пред очертаната картина от факти и симптоматични явления, които се свързват в ясно изразена тревожна и възходяща тенденция всички ние продължаваме да се питаме – къде са корените на този изблик на насилие и агресия спрямо другия, проявявани от ученици и млади хора днес в нашето общество? Защо и как се стига до подобно драстично неуважение към човека и незачитане на елементарното му лично достойнство?
При някои, безспорно,агресията е и защитен механизъм – обратната на пасивността и апатията форма за справяне със стреса и проблемите на възрастовото развитие, личностното израстване и социализацията.
В материала е разгледано проявлението на въздействието на различни причини в различни аспекти.
Първо: Стилът на взаимодействие на учителя с учениците служи като пример и се възпроизвежда в отношенията между връстниците. Някои изследванията на О.Г. Осадко от 1993 г. показват, че стилът на общуване и педагогическата тактика на първия учител оказват твърде забележимо влияние при формиране на междуличностните отношения на учащите с техните връстници и с родителите. Стил на общуване и педагогическата тактика на сътрудничество обуславят и осигуряват в най-голяма степен безконфликтни взаимоотношения.
Този стил обаче се владее от твърде малък процент учители - не повече от 15 на сто.
Второ: Учителят е длъжен да се намесва в конфликтните отношения между учениците и да ги регулира. От това не следва, разбира се, че е длъжен непременно да ги погасява. Понякога трябва само административна намеса, понякога - само подходящ съвет.
Процесът на обучение и възпитание е невъзможен без противоречия и конфликти. Особено голямо влияние върху конфликтното поведение при учениците оказва личността на учителя. Това въздействие може да се прояви в различни аспекти.
Интересни са отправените от авторите препоръки към учителите при управлението на конфликтите, а именно:
- да контролират своите емоции, да бъдат обективни и да дават възможност на учениците да обосноват своите претенции, като по този начин изпуснат парата;
- да не се опитват да приписвате на учениците свои разбирания за техните позиции;
- да не оскърбяват личността и самочувствието на ученика - понякога една изпусната дума или реакция не може да бъде компенсирана с нищо;
- да не прибягват, макар и временно, до изолирането на ученик или група от класа;
- да избягват по принцип търсенето на административно решение с призоваването на арбитър в лицето на "по-горна инстанция";
- да не отвръщат на агресията с агресия, да не засягате личността, да позволяват даване на оценка само за конкретна постъпка или действие;
- да дават право на грешка - както на себе си, така и на ученика. Все пак не греши само този, който нищо не прави;
- независимо от резултата от разрешаването на противоречията, да не си позволяват да разрушат отношенията с ученика;
- да не се плашат от конфликти с учениците, а да поемат инициативата при тяхното конструктивно разрешаване;
- да не ценят в учениците само способността да разбират и да се съгласяват с позицията на учителя и да не се стремят да я налагат прибързано и на всяка цена.
35_agresiata model na povedenie v uchilishte i izvun nego.pdf
Зинев Арт Технологии
I Am Not Scared Project
Copyright 2024 - This project has been funded with support from the European Commission
Webmaster: Pinzani.it