"I Am Not Scared" Project
Homepage > Database > Publication List
Database
Тормоз от връстниците в училище. Нагласи към жертвите.
Не се споменава
Реферати.орг
Bulgarian
Bulgarian
агресия, жертва, агресивно, вербална, тормоз
Research
Parents, Policy Makers, Teachers, Researchers, Young People, School Directors.
21 - 100 pages
Задачата на разгледаната разработка е да изясни същността на тормоза в училищата, да обясни явлението агресия, което стои в основата на тормоза, и предпоставките за възникването на това поведение, което превръща едно дете в безмилостен насилник, а друго – в невинна жертва.
Материалът разглежда следните главни въпроси: определение на понятието тормоз; митове за тормоза; видове тормоз; последствия от тормоза; насилие, насилници и жертви; наблюдатели на тормоза; подходи към тормоза; агресия, дефиниции за агресия и видове агресия; разгледани са теории за агресията; фактори за възникване на агресивно поведение; роля на семейството; зададени са хипотезите на изследването и задачите на изследването; описана е методиката на изследването – извадка, инструментариум, а именно въпросници; процедура на изследването; представен е анализът на емпиричните резултати; изводи от изследването.
Разработката е интересна с разгледаните „митове за тормоза”, така както са представени от Олвеус и по-конкретно:
1/ Тормозът в училище зависи от броя на учениците в класовете.
2/ Тормозът е резултат от съперничество между учениците в усилията им за по-добри училищни постижения.
3/ Жертвите видимо се различават от другите, тоест имат някакви физически белези като например – прекалено дебелите деца, децата с очила, говорещите с дефект или с акцент, децата с необичайно облекло.
Според авторите възрастовия пик, пол и честота на тормоза са както следва: около 10-11-тата година и около 14-15-тата година. Това са възрастите, в които тормозът е най-изявен. Към 15-16 годишна възраст тормозът започва да намалява. Тормозещите са предимно от същия клас или възраст, както жертвите им.
Интересно е наблюдението, че агресията най-често е насочена към лица от същия пол. Наблюдават се следните полови различия:
а/ при момчетата по-чест е физическият тормоз, докато при момичетата е по-чест вербалният и индиректният тормоз;
б/ момчето е средно три пъти повече в позицията на насилник и два пъти по-често в позицията на жертва, отколкото момичето, тоест момчетата са по-често мъчители и по-често жертви на тормоз, отколкото момичетата;
в/ и при двата пола с възрастта тормозът намалява, но това се наблюдава първо при момичетата;
г/ момчетата-булита /агресори/ имат средна или малко под средната интелигентност и слаби училищни постижения, и като цяло имат отрицателни нагласи към учителите и училището, докато момичетата-булита са със средна или над средната интелигентност и имат силни училищни постижения, не са видимо проблемни деца и са социално интелигентни;
д/ физическата агресия при момчетата е по-честа, но се оценява като по-малко опасна, отколкото при момичетата;
е/ момчето по-често е жертва на индивидуален тормоз, докато момичето – на групов тормоз;
ж/ момчетата обикновено са тормозени от момчета, за разлика от момичетата, които са тормозени както от момчета, така и от момичета;
з/ момчетата много по-често са склонни да отмъщават, след като са били атакувани, отколкото момичетата
Материалът е много интересен и информативен и би бил полезен за всякакъв тип ползватели – както младежи, които се интересуват от темата насилие в училище, така и специалисти, родители, преподаватели, които следва да вникнат в проблема, за да могат да му се противопоставят.
http://www.referati.org/tormozyt-ot-vrystnicite-v-uchilishte/53391/ref
Зинев Арт Технологии
I Am Not Scared Project
Copyright 2024 - This project has been funded with support from the European Commission
Webmaster: Pinzani.it