Lifelong Learning Programme

This project has been funded with support from the European Commission.
This material reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein

Also available in:

"I Am Not Scared" Project

Homepage > Database > Publication List

Database

TITLE OF DOCUMENT:

Ar mokytojai pajėgūs apsiginti nuo patyčių?

NAME OF AUTHOR(S):

Internetinio portalo www.balsas.lt žurnalistas

NAME OF PUBLISHER:

Internetinis portalas www.balsas.lt

LANGUAGE OF DOCUMENT:

Lithuanian

LANGUAGE OF THE REVIEW:

Lithuanian

KEYWORDS:

Patyčios, mokykla, mokytojai, teisės, garbė ir orumas

DOCUMENT TYPOLOGY:

Web Article

TARGET GROUP OF PUBLICATION:

Parents, Policy Makers, Teachers, Young People, School Directors.

SIZE OF THE PUBLICATION:

1 - 20 pages

DESCRIPTION OF CONTENTS:

Šių dienų vidurinės mokyklos gyvenimo realybė gerokai skiriasi nuo tos, kurią buvo galima išvysti prieš dešimt metų. Šalies mokyklose dirbantys mokytojai vis dažniau užsimena apie, kad darbe kasdien tenka susidurti su grubiu, o kartais net žiauriu mokinių elgesiu.
Sveiko humoro ribas peržengiantys pokštai, įžeidžiantys komentarai, patyčios ir sąmoningos provokacijos yra tik dalis to, su kuo mokytojas susiduria savo darbe. Deja, nuskambėjus skambučiui, patyčios nesibaigia ir dažnai mokiniai mobiliaisiais užfiksuotus vaizdus sėkmingai platina internete, kur svetainių lankytojai, stebėdami labai „šmaikščias“ situacijas, nevengia pasidalinti ir savo pastebėjimais apie pedagogų darbo subtilybes. Ar tokių vaizdo įrašų viešinimas internete nepažeidžia mokytojo teisių?

REVIEWER’S COMMENTS ON THE DOCUMENT:

Mokytojų teisių gynimas – viena iš aktualiausių šiandieninio mokytojo problemų. Šiandien akcentuojamos vaikų teisės, tačiau pamirštama apie suaugusiųjų žmonių – mokytojų teises. Atrodo, kad jie pastaruoju metu ypač jaunimo vertinami kaip nemokamų paslaugų teikėjai – tarnai. Žurnalisto kalbintas pašnekovas Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Aukštaitijos regiono koordinatorius Andrius Navickas tai pirmiausia vertina kaip „visuomenės požiūrio į mokytoją problemą. Mokytojo specialybė yra ne tokia prestižinė, kaip, tarkim, bankininko, teisėjo, advokato, juk mokytojo atlyginimas nė iš tolo neprilygsta anksčiau paminėtų specialybių atstovams. Mokiniai požiūrį į mokytoją atsineša iš šeimos. Jei šeimoje kalbama, kad mokytojas yra kvailas, senamadiškas, nuobodus, tai visai tai atkeliauja į mokyklą. O jei tas požiūris yra suformuotas klasės lyderio, tai visi kiti net nesigilindami tai ir palaiko. Kiti palaiko vien dėl to, kad paskui patys netaptų patyčių objektu. Paskui dažniausia tai interpretuojama kaip nuomonės išsakymas, demokratija, žodžio laisvė ir t.t.“.
Straipsnyje labai taikliai pastebima, kad Lietuvoje egzistuoja problema su vaizdų kamerų įrengimu mokyklos teritorijoje. Kameras įrengusi mokyklos administracija dažniausiai neužsiregistruoja duomenų tvarkytoju Valstybinėje duomenų apsaugos inspekcijoje ir taip grubiai pažeidžia Asmens duomenų tvarkymo įstatymą, tačiau sankcijų nesulaukia. Tai pažeidžia ne tik mokinių teises, kaip dažnai garsiai šaukiama, bet pirmiausia mokytojų, kurie netenka asmens teisės į privatumą, garbę ir orumą, be to kartu pažeidžiamos ir saugios darbo aplinkos teisės.

PDF OF THE PUBLICATION:

42.pdf

NAME OF THE REVIEWING ORGANISATION:

KTU

I Am Not Scared Project
Copyright 2024 - This project has been funded with support from the European Commission

Webmaster: Pinzani.it