"I Am Not Scared" Project
Homepage > Database > Good Practies List > Good Practice Form
Database
„Възпитавай ме така и предай нататък”
Превенция, агресивно поведение, социални услуги
Informative Campaign
Родители, деца
Еквилибриум България и Комплекс за социални услуги за деца и семейства, �
България
Bulgarian
Parents, Young People.
Настоящата практика е един различен начин за работа с деца в КСУДС с цел превенция на агресивното поведение. КСУДС активно работи в посока по превенция на насилието и агресията и решаване на конфликти чрез провеждане на следните дейности с деца и родители: тренинг – обучения, скаутски лагери, участие на деца в клуб „Печеля – печелиш”, провеждане на регулярни срещи с ресурсната група /педагогически съветници и психолози от училища в гр. Русе/ и акцентиране върху темата за насилието в различните му разновидности; дискутиране и обменяне на опит между родители участващи в Група за родителска взаимопомощ /родители на деца с отклонения в поведението/ по вижданията си за причините и начините, по които би могло да се ограничи насилието над деца. КСУДС проведе кампания за превенция на насилието „Възпитавай ме така и предай нататък”.
Кампанията е реализирана на 2 етапа. Първият етап включва запознаване на общността с позитивни методи на възпитание и родителстване. Няколко екипа на КСУДС, разпръснати в целия град, раздават конкретни материали, съдържащи практически съвети, насочени към родители. Успоредно с това е прожектиран и дискутиран филма „Предай нататък”.
Вторият етап включва директна работа с деца чрез провеждане на тренинг – обучение на тема „Моето – твоето, нашето – вашето право на сигурност”. Благодарение на изградената партньорска мрежа в 10 училища в гр. Русе и региона са проведени серия от интерактивни сесии. В тренинзите вземат участие около 150 деца на възраст от 9 до 18 години.
По време на сесиите децата осъзнават, че въпреки различните характери и индивидуалности на хората всеки един има право на сигурност, право на мнение и позиция. Чрез решаване на казуси и участие в ролеви игри те се учат как да се превърне конфликта от вражеска атака и защита в сътрудничество.
Скаутските лагери се провеждат по живописното поречие на река Русенски Лом. Поставени в екстремни условия, участниците – предимно деца с агресивно поведение – проявяваха загриженост, съпричастност, взаимопомощ към по-малкит еи слаби участници. Развива се чувство за близост и приятелство между участниците. Съпътстващото чувство за хумор по време на лагерите допринася за постигане на сплотеност и положително общуване, а в края на лагера конфликтите вече не се разрешават с агресия.
Положителни са резултатите и от работата на клуб VIP-зона и „Печеля – печелиш”, както и регулярните срещи с педагогически съветници и психолози, на които се обсъждат най-сложните случаи на различните видове насилие и трудности срещани в пряката консултативна работа.
Help-line/counseling, Parent training/meetings, Playground supervision, Information for parents, Cooperative group work, Videos, Peer support.
Предложената практика е полезна с това, че заема активна обучаваща позиция по проблемите на насилието сред децата и младежите, предоставя възможности за нетрадиционни комуникационни методи, предоставя информация за родителите, създава възможности за групова работа и взаимопомощ, както сред децата, така и сред родителите. Практиката използва комбинация от дейности и подходи, чрез които успешно достига до своите целеви групи и ги въвлича в процес на социално съзряване. pages
Цялостния подход на КСУДС и Еквилибриум може да бъде използван практически от различни образователни и подкрепящи институции с цел организиране на сходни дейности за превенция и ограничаването на насилието сред младежите и децата.
Тази добра практика, както и другите дейности на Еквилибриум се оценяват тук: http://eq-bg.com/Публикации%20на%20EQ/90/
Зорница Станева
Зинев Арт Технологии
Мениджър на проекта
I Am Not Scared Project
Copyright 2024 - This project has been funded with support from the European Commission
Webmaster: Pinzani.it